Stalowa Wola / 2015

MUZEUM REGIONALNE Stalowa Wola

Małe wielkie muzeum
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

abstrakt

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w doskonały sposób zaaranżowało przestrzeń, w której zachowano niezwykły klimat czasów, jakim jest poświęcona wystawa. Rozwiązania multimedialne, skrojone na miarę budżetu i możliwości, idealnie uzupełniają ekspozycję, która wraz z wątkami opowieści tworzą jedną spójną całość. To niebywałe, że w tak niedużym mieście jakim jest Stalowa Wola, w dzielnicy Rozwadów, powstało takie wyjątkowe miejsce.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Współczesne trendy w muzealnictwie obserwujemy poprzez duże inwestycje muzealne w największych miastach Polski. Warto jednak zwrócić również uwagę na muzea zlokalizowane w mniejszych miejscowościach, których oferta jest niemniej ciekawa i podyktowana lokalną historią i wydarzeniami, jakie miały miejsce na przestrzeni dziejów, kształtując tożsamość społeczności lokalnej oraz miasta, w którym ta społeczność żyje. Muzealnicy ze Stalowej Woli bez kompleksów i z wielkim sercem stworzyli ciekawą ekspozycję z wykorzystaniem multimediów, opowiadając historię Rozwadowa przez pryzmat połączenia kolejowego ze Lwowem.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Wystawa stała w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli została zlokalizowana na zabytkowym poddaszu. Zabudowa i projekt architektoniczny rewitalizacji strychu, w gmachu budynku Muzeum Regionalnego, była opracowana przez firmę OffTeoria z Krakowa. Całość zaprojektowana została w taki sposób, aby przestrzeń była otoczona stanowiskami, poprzeplatanymi blendami z napisami i gablotami z eksponatami. Na wystawie znalazło się 9 stanowisk multimedialnych, z czego 5 było interaktywnych i zawierało aplikacje multimedialne, opracowane na monitory dotykowe. Każde stanowisko prezentuje konkretny epizod z okresu kiedy istniało połączenie kolejowe pomiędzy stacją w Rozwadowie, a Lwowem.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Każde ze stanowisk posiada komputer multimedialny lub odtwarzacz BrightSign z obsługą treści interaktywnych oraz monitor wielodotykowy z 10 punktami dotyku firmy IIYAMA o rozmiarze 21,5”. Wszystkie stanowiska pracują w sieci lokalnej, dzięki czemu treści multimedialne mogą być zdalnie aktualizowane przez personel muzeum. Każde ze stanowisk interaktywnych posiada również funkcję samo wygaszania i uruchamiania w momencie kiedy wystawa się otwiera i zamyka, tak aby nie trzeba było fizycznie wyłączać i włączać każdego ze stanowisk.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kulminacyjnym momentem całości ekspozycji jest projekcja wielkoformatowa na niemal 2,5-metrowym ekranie, gdzie wyświetlane są filmy i wizualizacje z podkładem dźwiękowym w sugestywnej aranżacji nasypu kolejowego, a dźwięki przejeżdżającej, a właściwie odjeżdżającej lokomotywy, w jakości Full HD, stanowią dopełnienie wrażeń, jakie pozostawia cała ekspozycja. Całość materiału jest odtwarzana w uprzednio zaprogramowany sposób również z odtwarzacza multimedialnego BrightSign w jakości 1920×1080 wraz z kontentem audio zsynchronizowanym z odtwarzaną treścią wideo. Współgra to także z oświetleniem wnętrza, które podkreśla istotne elementy ekspozycji. Wszystkie zastosowane rozwiązania gwarantują jednocześnie dużą niezawodność w użytkowaniu.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

W przypadku tego typu wystaw należało zwrócić szczególną uwagę na możliwość opowiadania historii, za pomocą konkretnych środków wyrazu, które pozwoliły zmieścić się także w zakładanych ramach budżetowych. Najistotniejszy był czas poświęcony na dyskusję, zrozumienie i zaplanowanie całości, w sposób zgodny z wizją twórców i kuratorów wystawy. W efekcie powstała ekspozycja zgodna z ich oczekiwaniami oraz przekazem jaki był dedykowany dla różnych grup wiekowych i językowych. Izba, w której wystawa stała nie jest duża, tak że sama ekspozycja nie przypomina tych z wielkich gmachów, ale jej różnorodności i atrakcyjności mogłoby pozazdrościć niejedno muzeum podobnych rozmiarów a nawet i większe.

MUZEUM REGIONALNE Stalowa Wola

Rok

2015

Lokalizacja

Stalowa Wola / PL

Wykorzystane rozwiąznia

Iiyama, Brightsign, NEC, ADEO

Udostępnij
Pobierz case study .pdf

Warto zostać
naszym Klientem!

» Posiadamy wieloletnie doświadczenie
» Zgrany zespół profesjonalistów
» Doskonałe referencje
» Bazujemy na najlepszych rozwiązaniach

Jeżeli szukają Państwo partnera w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: to my!

Kontakt

Przed Tobą kolejne wyzwanie? Zadzwoń lub napisz do nas.
Wspólnie znajdziemy najlepszy sposób na przyszłość!

(+48) 123 789 795
Zadzwoń →
Napisz →
Kraków / ul. Ciepłownicza 20
Odwiedź nas →

Signum Project Sp. z o.o. / ul.Ciepłownicza 20, 31-574 Kraków / NIP: 6762461777 / REGON: 122765930 / KRS: 0000457111
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie Wydział XI KRS. Kapitał zakładowy: 60 000,00 zł wniesiony w całości

Copyright © 2024 by Signum Project Sp. z o.o. – All rights reserved. Branding & webdesign by Babilon.me

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Jeśli nie zmienisz ustawień pliki cookie będą zapisywane na Twoim urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.