abstrakt

Rozległe tereny Pogórza Ciężkowickiego dotychczas nie były postrzegane jako miejsce, w którym można by poszukiwać atrakcji naukowych i edukacji. Przepiękna przyroda tych okolic i regionu miała swojego reprezentanta jedynie w postaci Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego postanowił więc – podążając wedle najlepszych wzorców i trendów – stworzyć koncepcję i projekt Międzynarodowego Centrum Edukacyjno – Naukowego, które byłoby nie tylko miejscem do zwiedzania, ale także do nauki, edukacji, prowadzenia prac naukowych i eksperymentów związanych z przyrodą regionu i nie tylko. Projektantom SIGNUM PROJECT postawiono jeden cel – mamy zmienić perspektywę postrzegania przyrody i edukacji o niej. I tak też zrobiliśmy…

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM EDUKACYJNO NAUKOWE

• Ponad 5000 m2 powierzchni użytkowej

• Ponad 2000 m2 ekspozycji multimedialnej

• Kino 5 D

• Sale konferencyjne

• Sale edukacyjne

• Laboratoria dla dzieci

• Laboratoria naukowe

• Pracownie eksperymentalne

• Część noclegowa

• Część krajobrazowa zintegrowana z budynkiem

• Część administracyjna

• Sklepik i część komercyjna

Drzewo życia

Drzewo życia jest naturalnych rozmiarów modelem, osadzonym pomiędzy owalnymi ścianami holu głównego, które są ekranem projekcyjnym i tłem, które zmienia się prezentując ekosystem drzewa w różnych porach roku i warunkach pogodowych. Auralizacja całości efektów dźwiękowych oraz zsynchronizowane oświetlenie tworzy spektakularny efekt, zapraszający do dalszego zwiedzania.

Kosmos

Kosmos jest wizualizacją przestrzenną, w której za pomocą projektorów 3D i techniki mappingu wprowadzamy zwiedzających w historię nie tylko powstania Ziemi, ale prowadzimy ją dalej, do ukształtowania się górotworu i terenu Pogórza Ciężkowickiego. Wspomaga nas w tym dźwięk dookólny i właściwe dla projekcji oświetlenie.

Wąwozy

Wąwozy to bardzo specjalna aranżacja, wykorzystująca technikę połączenia wysokiej rozdzielczości obrazu wytworzonego przez projektory, wraz z zabudowa ekspozycyjną. Połączenie żywego obrazu i imitacji naturalnej ekspozycji formującej wąwozy, korzenie i pnie drzew pozwala wytworzyć wrażenie 3D polegające na tym iż wąwóz rozciąga się daleko przed nami. Całość zdarzeń odbywa się interaktywnie za pomocą czujników, które wyzwalają ruchy zwierząt a zwiedzających pozostawiają jako obserwatorów tego co dzieje się na ekspozycji.

Korzenie

Korzenie to centralny fragment ekspozycji podziemnej. W tym miejscu znajdujemy się dokładnie pod Drzewem Życia i widzimy wychodzące z sufitu korzenie, a na ścianach, za pomocą techniki tylnoprojekcyjnej, na gigantycznych zakrzywionych ekranach mamy interaktywną projekcję systemu korzeniowego i całej flory i fauny z nim powiązanej. Po podejściu do danego fragmentu ściany, zwierzęta ozywają, a w momencie kiedy zaczyna padać deszcz, widzimy jak podróżuje woda w glebie i jak dostaje się do systemu korzeniowego.

Strefa wód i jezior

Strefa wód i jezior jest podzielona na dwa odrębne pomieszczenia, gdzie zmianę perspektywy uzyskano poprzez projekcję tafli wodnej na suficie. Po raz kolejny zastosowano zaawansowane techniki projekcyjne z mappingiem 3D włącznie, aby uzyskać całkowite pokrycie obrazem całej powierzchni sufitu. Dopełnieniem są imitacje roślin i dna jeziora oraz zabudowane w filarach projekcyjnych ekrany dotykowe i oświetlenie. W drugiej Sali możemy obserwować zwierzęta podchodzące do wodopoju z perspektywy dna jeziora i stworzeń w nim żyjących.

Winda multimedialna

Winda multimedialna to pomieszczenie z zainstalowanymi na ścianach ekranami, na których po wejściu zaczynają odtwarzać się materiały audio i video, które dają złudzenie poruszania się w kierunku pionowym do góry. Podróżujemy więc przez kolejne warstwy przybrzeżne, do momentu aż wizualizacje przeniosą nas na brzeg.

Stanowiska interaktywne

Stanowiska interaktywne w strefie przybrzeżnej to ciekawie zaaranżowane gry sprawnościowe wykorzystujące refleks i zdolności ruchowe. Przyciski i ekrany dotykowe współgrają z wielkoformatowymi ekranami, na których obserwujemy efekty swoich działań. Ukryte za trawami monitory LED pozwalają obserwować innych mieszkańców ekosystemu w nieco większych niż zazwyczaj rozmiarach. Słyszmy dźwięki w taki sposób, jak słyszą to zwierzęta.

Łąki i pola

Łąki i pola to wielkoformatowe projekcje , które rozszerzone są o monitory interaktywne, na których dokonujemy wyboru na przykład rodzaju zasiewanych gestami kwiatów, zmieniamy rodzaj falujących na wietrze zbóż. Pasieka to interaktywne, otwierane ule, zaglądając do nich widzimy w powiększeniu życie pszczół i możemy – dzięki ścieżce dźwiękowej – poczuć się jak w ulu. Mrowisko obserwujemy w przekroju, na półprzeźroczystym monitorze – szkle powiększającym.

Wioska z końca XIX wieku

Wioska z końca XIX wieku to imitacja prawdziwej zagrody, gdzie w domu krzątają się gospodarze, możemy się zaobserwować w lustrze interaktywnym i stroju regionalnym, a po wyciągnięciu ręki ponad płot, czujniki interaktywne w tym miejscu otwierają na powierzchni projekcyjnej okno czasu i możemy zobaczyć dzisiejszą panoramę Ciężkowic z perspektywy tego samego miejsca ale 100 lat wcześniej.

Wyposażenie laboratoriów i sal edukacyjnych

Wyposażenie laboratoriów i sal edukacyjnych zostało zaplanowane z myślą o edukacji nie tylko najmłodszych. Przygotowane do pracy w grupach gdzie jedno stanowisko może być wyświetlone na dużym ekranie, który widza wszyscy. Wyposażenie jest w pełni profesjonalne począwszy od ekranów 3D, mikroskopów i wizualizerów, aż po zaawansowane systemy interaktywne do prowadzenia zajęć szkolnych.

Teren zewnętrzny

Teren zewnętrzny to zespół atrakcji, opracowanych z myślą o najmłodszych, tak aby kontakt z przyrodą nie był pozbawiony elementów edukacyjnych. Wiaty jakie zostały stworzone nawiązują do czterech pór roku, organy wodne, studnia życzeń i układ planetarny to elementy zabawy, ale także i edukacji, z możliwością do wykorzystania ich jako elementy unikatowej lekcji przyrody.

Międzynarodowe Centrum Edukacyjno – Naukowe w Ciężkowicach to nie tylko projekt wystawy przyrodniczej, która zmienia naszą perspektywę postrzegania przyrody regionu i zjawisk w niej zachodzących. To także zupełnie nowatorskie podejście do kształcenia, niczym nie skrępowanej edukacji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Logicznie skonstruowana narracja, szczegółowa analiza ruchu turystycznego w budynku i w jego otoczeniu, opracowanie zupełnie innowacyjnych sposobów wdrożenia technologii, pozwoliło osiągnąć niespotykany dotąd w naszym kraju program edukacyjny. Odchodząc od klasycznego postrzegania przyrody, projekt ten pokazuje jak wiele rzeczy umyka naszym oczom w codziennym życiu.

Międzynarodowe Centrum Edukacyjno Naukowe

Rok

2017

Lokalizacja

Ciężkowice / PL

Wykorzystane rozwiąznia

Panasonic, Infitec, NEC, Sharp, Sony, Ecler, JBL, Bosch, Schrack, Axxon, Art. Tracking, Vioso, Watchout, Kramer, Crestron

Udostępnij
Pobierz case study .pdf

Warto zostać
naszym Klientem!

» Posiadamy wieloletnie doświadczenie
» Zgrany zespół profesjonalistów
» Doskonałe referencje
» Bazujemy na najlepszych rozwiązaniach

Jeżeli szukają Państwo partnera w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: to my!

Kontakt

Przed Tobą kolejne wyzwanie? Zadzwoń lub napisz do nas.
Wspólnie znajdziemy najlepszy sposób na przyszłość!

(+48) 123 789 795
Zadzwoń →
Napisz →
Kraków / ul. Ciepłownicza 20
Odwiedź nas →

Signum Project Sp. z o.o. / ul.Ciepłownicza 20, 31-574 Kraków / NIP: 6762461777 / REGON: 122765930 / KRS: 0000457111
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie Wydział XI KRS. Kapitał zakładowy: 60 000,00 zł wniesiony w całości

Copyright © 2025 by Signum Project Sp. z o.o. – All rights reserved. Branding & webdesign by Babilon.me

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Jeśli nie zmienisz ustawień pliki cookie będą zapisywane na Twoim urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.