Kraków / 2016

Kampus 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie

Multimedia wielkiego formatu
Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

abstrakt

Uniwersytet Jagielloński – największa i najstarsza uczelnia wyższa w kraju. Prestiż, tradycja, historia i nowoczesność znajdują tutaj swoje miejsce w połączeniu z najnowocześniejszymi metodami i narzędziami nauczania. Jednym z pierwszych budynków największego kampusu uniwersyteckiego w Polsce był Zespół Dydaktyczno-Biblioteczny, który zapoczątkował budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wybudowany 15 lat temu był jednym z najbardziej nowoczesnych budynków dydaktycznych w Polsce. Zadaniem SIGNUM PROJECT było również odnowienie jego dawnej świetności i nowoczesności poprzez zaprojektowanie i wykonanie systemów audiowizualnych odpowiadających współczesnym potrzebom edukacyjnym.

Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

Głównym pomieszczeniem Zespołu Dydaktyczno-Bibliotecznego jest największa na kampusie aula, przeznaczona do jednoczesnego nauczania ponad 400 osób. Zajęcia prowadzone są w trybie niemal ciągłym, ze względu na doskonałe warunki do prowadzenia zajęć oraz wyposażenie auli. 15 lat to w zakresie rozwiązań audiowizualnych cała epoka. Dlatego w roku 2016 postanowiono całkowicie odnowić system audiowizualny w tej Sali, aby dopasować go do potrzeb współczesnej edukacji. Zadanie to powierzono firmie SIGNUM PROJECT z Krakowa, która musiała się zmierzyć nie tylko z doborem nowoczesnych rozwiązań, ale pracować w istniejącym wnętrzu, przy jego pełnym obłożeniu zajęciami dydaktycznymi.

Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego
Aula multimedialna:

• Ponad 8 metrowy ekran

• Projektory laserowe

• System zarządzania sygnałami katedry

• Zaawansowany system sterowania obrazem na ekranie

• Wielokanałowy system nagłośnienia

• Kamery podglądu

• System rejestracji i zdalnego nauczania

• Integracja i sterowanie za pomocą panelu dotykowego

Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jedna z największych zmian dotyczyła ekranów. Dwa mniejsze ekrany pracujące oddzielnie o wielkości niewiele ponad 3 metry każdy, zamieniono w jedną ogromną powierzchnię projekcyjną o szerokości 8 metrów, na którą obraz wyświetla projektor laserowy Panasonic PT-RZ770 o mocy ponad 7000 ANSI lumenów. Dzięki temu uzyskano możliwość dowolnego układu wyświetlanego obrazu na całej powierzchni projekcyjnej. Procesor obrazu pozwala na tworzenie układów okien obrazu tak aby korzystać jednocześnie z wielu sygnałów.

Ekran został zawieszony w miejscu uprzednio zdemontowanych starych ekranów. Całość toru projekcyjnego zyskała nowe okablowanie dostosowane do transmisji sygnału 4K. Ultrawysoka rozdzielczość sprawdza się szczególnie dobrze wtedy, kiedy zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem systemu zdalnej edukacji i rejestracji wykładów. Pociągnęło to za sobą wymianę całości okablowania z istniejącego analogowego na całkowicie cyfrowe, aby zachować cały tor transmisji w standardzie 4K. Wymagało to również zmiany całości systemu zarządzania i przełączania sygnałów w katedrze auli. Ze względu na liczbę sygnałów, urządzeń i przyłączy wybrano wieloformatowy przełącznik skalujący firmy Crestron.

Prace obejmowały modernizację systemu audiowizualnego z dostosowaniem go do standardów 4K, co wymagało wymiany nie tylko urządzeń, ale także niemal w całości istniejącego okablowania.
Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wyposażenie katedry stanowiło duże wyzwanie ze względu na ogromną różnorodność źródeł. Uczelnia wciąż korzysta zarówno ze standardowych urządzeń takich jak rzutniki pisma, czy wizualizery, jak i tych najnowocześniejszych jak kamery 3D, wizualizery3D, BluRay, komputer i laptop. W katedrze zainstalowano też nowy, intuicyjny i kolorowy 10” panel dotykowy systemu sterowania z czytelnymi przyciskami Crestron TSW750 . Poprzedni monitor dotykowy uniemożliwiał już sprawne zarządzanie multimediami. Sygnał z katedry wraz ze sterowaniem jest przekazywany do reżyserki, w której znajdują się wszystkie centralne urządzenia, za pomocą transmisji HDBaseT Crestron Digital Media tak aby zminimalizować ilość okablowania.

Sygnały są wprowadzone do szafy audiowizualnej, w której znajdują się urządzenia skalujące i przełączające – matryce Digital Media firmy Crestron. Tutaj znajdują się też procesory audio i wzmacniacze przekazujące sygnały audio z mikrofonów bezprzewodowych firmy Sennheiser. W reżyserce umieszczono też stanowisko operatora, który za pomocą komputera i wirtualnego panelu sterowania może czuwać nad ustawieniami sali w trybie rzeczywistym.

Centralnym punktem instalacji jest system zarządzania sygnałami audio i video Digital Media, znajdujący się w szafie audiowizualnej w reżyserce. Stąd można zarządzać funkcjami Sali w trybie rzeczywistym.
Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

Osobnym wyzwaniem była adaptacja istniejącego systemu nagłośnienia. Przede wszystkim podzielono system na strefy nagłośnienia wydzielając strefę przyekranową i strefę dogłośnienia bocznego, jako osobno zarządzane, przyporządkowane do różnych wzmacniaczy. Całość obsługiwana jest przez wielokanałowy procesor dźwięku z funkcjami miksera Extron DMP128 , co daje możliwość dowolnego przekierowania dźwięku z mikrofonów i źródła dźwięku komputera do różnych sekcji głośnikowych. Ustawienia te przywołuje się w łatwy sposób za pomocą odpowiednio zaprogramowanych skrótów klawiszowych na panelu sterowania.

Ze względu na dużą liczbę mikrofonów oraz konieczność przekierowania dźwięku do systemu rejestracji wykładów i telekonferencji, zastosowano procesor ze specjalnymi filtrami akustycznymi, redukującymi niekorzystne efekty akustyczne. Właściwie dobrane moce wzmacniaczy pozwalają uzyskać czysty i klarowny dźwięk oraz wysoką zrozumiałość głosu prelegenta.

System nagłośnienia:

• Centralny procesor miksujący ze specjalnymi filtrami audio

• Zestaw 8 mikrofonów bezprzewodowych

• 3 sekcje głośników – strefa przyekranowa, strefa boczna, głośniki efektowe

Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

Aula posiada też system kamer podglądu oraz tych, które podłączone są do systemu rejestracji wykładów i telekonferencyjnego. System sterowania firmy Crestron objął też oprawy oświetleniowe i zarządzanie oświetleniem w Sali, a także transmisję obrazu do monitorów znajdujących się przed salą wraz z informacją o odbywających się zajęciach. Całość została zintegrowana z systemem rezerwacji sal dla wszystkich pomieszczeń dydaktycznych w budynku. Stanowiło to ogromne wyzwanie, zważywszy, że Inwestor wymagał takiego wykonania okablowania, aby nie ingerować w istniejące ściany obłożone kamieniem. System rezerwacji sal obecnie obsługuje 6 pomieszczeń dydaktycznych, z czego każde posiada dwa wejścia. 10-calowe monitory interaktywne systemu zarządzania i rezerwacji sal firmy ONELAN RESERVA doskonale wpasowały się w otoczenie, a ich łatwa i prosta integracja z kalendarzem Google oraz MS Outlook pozwala sprawnie zarządzać salami każdemu wykładowcy, nawet spoza wydziału.

Systemy komplementarne:

• Zintegrowany system kamer HD

• System rezerwacji sal zbudowany z 13 interaktywnych paneli dotykowych

• Integracja z oprogramowaniem MS Outlook i kalendarz Google

Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zespół Dydaktyczno – Biblioteczny Uniwersytetu Jagiellońskiego dzięki rozwiązaniom zaprojektowanym i wdrożonym przez SIGNUM PROJECT zyskał w pełni nowoczesną i spektakularną aulę główną. Zastosowane technologie ponownie przywracają świetność całemu wnętrzu i oferują możliwości dotychczas niespotykane w tego typu wnętrzach nawet w nowszych budynkach kampusu.

Aula jest przygotowana na najnowsze formaty dźwięku i obrazu, a także na wszelkie możliwe urządzenia, które zechcemy podłączyć do systemu z wykorzystaniem dostępnych przyłączy. Jest to system kompletny, w pełni zintegrowany, tym samym aula wciąż pozostaje jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie pomieszczeń dydaktycznych na największym kampusie uniwersyteckim w Polsce.

Kampus 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie

Rok

2016

Lokalizacja

Kraków / PL

Wykorzystane rozwiąznia

NEC, ONELAN, Crestron, Sennheiser, Chief, Biamp, Kramer, Ecler, Intel, Hewlett-Packard

Udostępnij
Pobierz case study .pdf

Warto zostać
naszym Klientem!

» Posiadamy wieloletnie doświadczenie
» Zgrany zespół profesjonalistów
» Doskonałe referencje
» Bazujemy na najlepszych rozwiązaniach

Jeżeli szukają Państwo partnera w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć: to my!

Kontakt

Przed Tobą kolejne wyzwanie? Zadzwoń lub napisz do nas.
Wspólnie znajdziemy najlepszy sposób na przyszłość!

(+48) 123 789 795
Zadzwoń →
Napisz →
Kraków / ul. Ciepłownicza 20
Odwiedź nas →

Signum Project Sp. z o.o. / ul.Ciepłownicza 20, 31-574 Kraków / NIP: 6762461777 / REGON: 122765930 / KRS: 0000457111
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie Wydział XI KRS. Kapitał zakładowy: 60 000,00 zł wniesiony w całości

Copyright © 2024 by Signum Project Sp. z o.o. – All rights reserved. Branding & webdesign by Babilon.me

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Jeśli nie zmienisz ustawień pliki cookie będą zapisywane na Twoim urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.